ברגובו

הכפר הבולגרי ברגובו – כאן עצר הזמן מלכת

במרחק שעתיים וחצי נסיעה מסופיה, לא רחוק מהעיירה פרוומאי, נגיע לכפר הציורי ברגובו. את פנינו יקדמו בתים בני 100 שנה ויותר, שתושבים מכניסי אורחים ומסבירי פנים גרים בהם. כל נחלה מוקפת חומת אבנים נמוכה, מסתירה מאחוריה גינות ירק מטופחות. לכל בית יש חצר ובה פותחים המארחים ברצון שולחן עמוס כל טוב לאורחים. מעל החצר מטפסות גפנים ושולחות ענבים בשלים מתפקעים מעסיס. רק שלח יד וקח.

לאן שלא תלך תמצא עצים עמוסי פירות בקיץ: שזיפים, אגסים, תפוחים. והכל בשפע והכל מזמין: רק שלח יד וקח.

מתחת לעץ עבות במרכז הכפר יושבים ותיקי הכפר ומנהלים את הפרלמנט המקומי.

מדי בוקר שומעים את דנדון הפעמונים של הפרות שיוצאות למרעה. האיכר פותח את הרפת והפרה הולכת ומצטרפת לעדר. מדי ערב חוזרות הפרות. כל אחת עוזבת את העדר במקום הנכון וחוזרת בשקט לרפת שלה. שומעים רק את דנדון הפעמונים, איש לא אומר מילה כי לא צריך להגיד כלום. זוהי בולגריה הכפרית במיטבה!

הכותב בני מאיר, לאחר טיול עם ה"חויה הבולגרית"

קצת על ברגובו

הכפר נוסד באמצע המאה ה16 (אין תאריך מדויק) ע"י תושבים שנמלטו מכפר אחר שהותקף ע"י התורכים.

העותומנים ששלטו במזרח התיכון שלטו גם בבולגריה ומדי פעם היו תקריות אלימות בין התורכים לאוכלוסייה המקומית. וכך היה כששיירה תורכית הותקפה ונשדדה ע"י תושבי כפר בולגרי באזור פרוומאי. ראש השיירה התלונן בפני הפחה התורכי באזור וזה שלח לפנות בוקר פלוגת חיילים להעניש את תושבי הכפר. כשהגיעו החיילים לאזור הכפר הם ראו שחלק מהתושבים הספיק לצאת מהכפר לעבודה בשדות. מפקד הכוח התלבט האם להמתין עד שהתושבים יחזרו לכפר ולהסתכן בכך שיגלו את החיילים או לתקוף מיד את מי שנשארו בכפר. הוא החליט לתקוף מיד והחיילים נכנסו לכפר וטבחו בכל התושבים שהיו שם אבל כל היתר נמלטו. חלק גדול מהם הגיעו לגבעות שמעל למקום שבו נמצא הכפר והתיישבו שם .כעבור מספר שנים הם ירדו מהגבעות והתיישבו מסביב לנחל שמתפתל לו בין בתי הכפר עד היום.

עם השנים הכפר התפתח וגדל ובימי הקומוניסטים היו בכפר מעל ל3000 תושבים היו בו בתי ספר מסעדות קולחוז גדול ומלון ליד האגם שנמצא בקרבת הכפר ונבנו בו6 גשרים שאפשרו לנוע בכפר בחופשיות על פיתולי הנחל.

כיום הכפר מונה כ400 נפשות רובם פנסיונרים קשישים כי הצעירים עזבו לעיר או לאירופה בתי הספר נסגרו הקולחוז פורק והמלון ננטש התושבים חיים בפשטות מגדלים ירקות ופירות בחצרותיהם המוקפות חומות אבן גבוהות (החצרות מוקפות בחומות אבן גבוהות כדי שהתורכים לא יראו מה קורה בחצר והשערים נבנו נמוכים כדי שרוכב על סוס (התורכים) לא יוכל לעבור בשער).יש בכפר מספר חנויות מכולת ובתי קפה המספקים לתושבים את צרכיהם הבסיסיים.

זהו כפר שקט ופסטורלי המחזיר אותנו לשנות החמישים בארץ ומשמש לנו בסיס לטיולים מיוחדים ברחבי בולגריה.

תכנית הטיול נבנית אתכם ומותאמת אישית לאופי ולצרכים שלכם.
רוצים לברר יחד איך אפשר להתאים לכם טיול שהוא חוויה בלתי רגילה?
כתבו לי או התקשרו 050-5380293